Ainol tabletek gyári (ROM)-ok letöltési linkjei
Kikérdező: Kötelező alkalmazások - az eredmény
Gondolom mindenki várja már, hogy mi lett a legutóbbi Kikérdező felmérés eredménye. Úgy látszik ezzel a kérdéssel jól beletrafáltam, mert nem várt népszerűség fogadta a cikket, és temérdek válasz született mind itt, mind a G+ közösségben. Köszönöm szépen mindenkinek! Tehát most következzen egy kis számmisztika!
Összesen 81 listából, 811 ajánlott programérkezett a kérdésre, ezzel jól feladtátok nekem a leckét az összesítésre. :) A listákban 323 alkalmazás szerepelt (307 volt a nem Google app). Az alkalmazásokat megpróbáltam típusokba sorolni, ami talán segíti a hatalmas információ megemésztését és megismerését.
A tíz legnépszerűbb alkalmazás igazából tizennégy lett, mert az utolsó helyen holtverseny van. A leginkább ajánlott alkalmazás a nagyszerű videólejátszó lett, az MX Player, szorosan mögötte az egyik legrégebbi, androidos fájlkezelővel, az ES File Explorer. A dobogó harmadik helyén pedig a Dropbox webes tárhely alkalmazása osztozik a legjobb fizetős alkalmazásunkkal, a Swiftkeyjel. Érdekes, hogy a TOP ajánlott alkalmazások közé több fizetős alkalmazás is került, ráadásul az Office Suite nem is a legolcsóbbak között van. Bár ezeknek az alkalmazásoknak általában van ingyenes változata is, amelyek szintén jól használhatóak szoktak lenni némi reklám, vagy korlátozottabb funkcionalitás árán.
Top10
Alkalmazás, Ajánlás (db)
- MX Player, 22
- ES File Explorer, 21
- Dropbox, 20
- SwiftKey, 20
- PowerAMP, 16
- Titanium Back-up, 16
- Facebook, 14
- Nova Launcher (+Prime, +Pro), 13
- Evernote, 12
- Office Suite, 12
- Opera (Mini, Mini Next, Mobile, Classic), 12
- Total Commander, 12
- Viber, 12
A Google alkalmazásokat külön vettem a fenti listától, mert egy android telefonon annyira alapnak tűnnek, hogy szerintem igazságtalan lett volna őket is egy kalap alá venni a többiekkel. Nem meglepő a fenti lista ismeretében, hogy itt is a tárhely és dokumentumkezelő alkalmazás a Drive lett a legnépszerűbb. Nagy meglepetésre, utána rögtön a Google Apps új tagja, a Keep következik. Lehet ezzel a listával később még futunk egy kört, mert úgy érzem több lehetőség van benne, mint ami most kiderült.
Google alkalmazások népszerűsége
Alkalmazás,Ajánlás (db)
- Google Drive, 13
- Google Keep, 13
- Google G+, 7
- Google Alkalmazások, 5
- Google Chrome, 5
- Google Maps, 4
- Google Translate, 4
- Google Gmail, 3
- Google Snapseed, 3
- Google Play Könyvek, 2
- Google Play Music, 2
- YouTube, 2
- Google Calendar, 1
- Google Csevegő (Google Talk), 1
- Google Goggles, 1
- Google Hangouts, 1
Végül nézzük meg, hogy az általatok ajánlott alkalmazások milyen csoportba sorolhatóak. Tudom, a besorolás kicsit önkényes, de szerettem volna bemutatni valahogy, hogy az ajánlott alkalmazások milyen jellegűek.
Az alkalmazások típusai
Alkalmazás, db
- Eszközök, 68
- Irodai alkalmazások, 48
- Kommunikáció, 25
- Zene/Videó, 22
- Személyre szabás, 12
- Óra, 12
- Játék, 11
- Fényképezés, 10
- Térkép, 9
- Pénzügy, 9
- Közösség, 9
- Sport, 8
- Launcher, 8
- Fájlkezelő, 8
- Biztonság, 8
- Időjárás, 7
- Billentyűzet, 7
- Webapp, 6
- Utazás, 6
- Böngésző, 6
- Tárhely, 5
- TV/Média, 3
Akit érdekel a teljes listát itt megtekintheti: [link]
Google Play Áruház link:
MX Player
ES File Explorer
Dropbox
SwiftKey
PowerAMP
Titanium Back-up
Nova Launcher (+Prime)
Evernote
Office Suite
Opera
Total Commander
Viber
EVOLVEO XtraPhone 5.3 QC: izomagy
Nálam járt az Evolveo XtraPhone 5.3 QC telefon. Több hétig nyúztam, használtam. Hogy mire jutottam vele kattintás után kiderül.
A giga brandek mellett szép lassan felnövekednek új márkák. A kisebb, alsóbb szegmenseket célzó készülékek piaca hatalmas. Magyarországon is egyre nagyobb az igény a kisebb összeget tartalmazó árcédulás termékekre.
Az Evolveo sokak számára új márka lehet, többeknek lehet ismerős az abacus.cz de még ezzel a segítséggel se fogja mindenki tudni, hogy kik is ők. Az Evolveo egy cseh vállalkozás, az Abacus electric s.r.o cég brandje. A cég sok-sok műszaki cikket árul, nem keveset saját brand alatt. A mobileszközöket takarja az Evolveo brand. A gyártás Kínában történik, az elképzelések, tervek Csehországban születnek meg. Ennek megfelelően az eszközök kivitele nagyban függ a kínai gyártók technikai szintjétől.
Izomagy
Az Evolveo XtraPhone 5.3 QC egy igazán izmos telefon. A QC jelzés nem meglepő módon a quad core technológiát jelöli. A processzor Cortex-A7 ARM 1.2GHZ pörög. A grafikai igényeket egy PowerVR SGX 544MP hívatott kiszolgálni. 1GB RAM és 4GB ROM valamint 8 megapixeles kamera tartozik még a számok világához.
A telefon 4.2 JB Androiddal érkezik, közel vanilla állapotban. Szoftveres módosításokat a dual SIM illetve a MediaTek platform miatt tapasztalhatunk.
A quad-core és a majdnem pure android környezet miatt nagyon gyors az XtraPhone. Használat közben a Sony Xperia Z, Samsung S4 smooth élményt kaptam. Már ott tartottam, hogy minden létező social appot, időjárás és tőzsdés widgetet felpakoltam, de nem sikerült meglagoltatni. A telefon alapvetőn izomból megold minden kérdést.
![]() | ![]() |
A gondok akkor kezdődnek, mikor olyan feladatot kap a telefon, amit nem lehet megoldani processzor erővel. A legszembetűnőbb a képernyő teljesítménye, qHD IPS (960x540, 16,7m szín). A Samsung és a Sony által diktált élénk színek mellett a kijelző színei fakónak hatnak. A színek mellett azonban komolyabb probléma, hogy menü scrollozásnál gyakran rastásodtak a betűk. Ez lehet a display driver hibája is, de mivel kicsi az esélye, hogy a telefonra hivatalos frissítés érkezzen, ezért nem valószínű, hogy ez a jelenség gyári megoldással javításra kerülne.
Szintén a képernyőhöz köthető gyenge pont a videók lejátszásának minősége. Gyakran előfordult, hogy az XtraPhone-on kezdtem el megnézni egy YouTube videót de inkább váltottam egy másik telefonra, akár Nexus S-re. Így az a furcsa helyzet áll elő, hogy a legtöbb piacon lévő telefonnal ellentétben a proci és a vas jóval többet bírna, mint a kijelző. Sok esetben egy nagyon erős kijelző mellé egy gyenge procit kapunk.
Az XtraPhone-nal egy nagyon gyors procit és egy átlagos minőségű kijelzőt kapunk.
A telefon mobilnet képessége teljesen átlagos, semmilyen problémával nem találkoztam. A dual SIM kialakításnak köszönhetően sokáig egy T-mobile web dominó és Telenor okostarifás sim kártyával használtam, a két szolgáltató között semmilyen sebességbeli különbséget nem sikerült kimutatni.
Menetközben váltottam smarttarifa extra-ra, így korlátlan netet kaptam, aminek köszönhetően a Deezert is sikerült megtesztelni a telefonon.
A gyári headset átlagos, eszembe nem jutna használni (idáig egyedül a htc beats füleseknél gondolkoztam el azon, hogy a dobozolt fülest használjam). A füleses hangzással semmi gondom nem volt, a telefonáláskor azonban gyakran kopogósnak tűnt a túloldali hang, de ez nem minden esetben jött elő, nem biztos, a hogy a telefonnal van kapcsolatban, bár más telefonokon nem tapasztaltam ilyet.
A külső
A telefon külseje is igazi izomagy. Szögletes, nehéz és hatalmas. Elsőre kézbe véve ijesztőnek hatnak a méretek. Alig kaptam kézhez a telefont, máris összetalálkoztam egy Nexus 4-t használó Ingress buddyval. Mondat közben látta meg a telefont és csak egy „Te jó ég, mi ez?” kérdést sikerült összehoznia. Megmernék esküdni, hogy a kezében lévő Nexus 4 is riadtan arrébb mozdult a kezében. Az 5.3” kijelző mellé a telefon a vastagsága is tekintélyt parancsoló.
Nagyon gyorsan hozzá lehet azonban szokni. a 210 grammos súlyhoz. Az Ingress miatt amúgy is extra zsebekkel kell készülnöm a szürke hétköznapokra, így a telefont minden gond nélkül tudtam, hozni, vinni. Sokak számára riasztó az 5” fölötti képernyő méret. Régebben számomra se volt ideális ez a méret, de szépen lassan megszoktam és bizony rá is szoktam erre a képernyő méretre.
A telefon hátlapja egyszerű, vékony műanyag. A telefon oldalán egy egyszerű ezüst betét fut végig, teljesen átlagos külsőt adva a telefonnak.
Az átlagos jelző egyébként a telefon minden porcikájára igaz. Nincsenek megosztó megoldások, nincsen különösebb egyedisége, teljesen rizikó mentes a kialakítása. Ennek ellenére az 5.3” kijelző mindenki figyelmét magára vonja, még olyanokét is, akik nap mint nap látnak újabb és újabb mobileszközöket.
Androidportál .hu „extra”
A legtöbb teszt ennél a pontnál lezárul valamilyen összegzéssel. Én azonban kíváncsi voltam arra, hogy mit lehet még kihozni a telefonból. Mivel ez egy új telefon volt, így a ROM csere sajnos szóba se kerülhetett, kínos lett volna brickelni. A rootolás azonban teljesen kockázatmentes volt technikailag. A MediaTek alapoknak köszönhetően egy meglehetősen erős közösséget tudhat magának a telefon, bár tény, hogy kifejezetten Evolveo rootolással foglalkozó oldalból egyetlen egyet találtam. A rootolás semmilyen különleges dolgot nem követelt
meg, one click jellegű megoldással, a reboot idejét is számolva, 2 perc alatt megtörtént.
Ugyanakkor ez az a telefon, aminél el lehet gondolkodni azon, hogy miértelme rootolni. A teljesítményt nem nagyon van hova fokozni. A klasszikus tuning beállítások után alig száz ponttal többet ért el a telefon a quadrant benchmark alatt. A custom recovery felrakhatósága kérdéses. A custom ROM-mal foglalkozó fórumokat nem olvastam végig teljes mélységükben, de alapvetően a MediaTek-kel foglalkozó fórumokon érdemes elindulni. Ennek ellenére nem éreztem úgy, hogy van miért rootolni a telefont.
Mivel a telefon tartósteszten volt nálam, a lehető legtöbbet próbáltam „nyúzni” Ingress-szel. Aki Ingressezik annak nem kell elmondanom, hogy miért az Ingress a legjobb telefon tesztelő alkalmazás. Dióhéjban azoknak, akik nem találkoztak még az Ingress generálta hardware igényekkel:
• 3D grafika
• folyamatos mobilnet
• lokáció tracking folyamatosan
• állandó töltés USB-ről (külső akksi)
• proci hajtó adatfolyam
Az Ingress gyakorlatilag a telefonon minden hardware-t megmozgat, ha valami gyenge, akkor az nagyon gyorsan kiderült. A legtöbb MediaTek-es telefonhoz hasonlóan az XtraPhone-nál a GPS került elő problémás pontként. A meglepő nem is ez volt, hanem az, hogy időről előkerült a probléma, annak ellenére, hogy sokszor, gyorsan és pontosan sikerült megfixálni a GPS-t. Hogy ezt a jelenséget mi okozhatta nem derült ki, GPS fix alkalmazással mindig sikerült a pontosítás.
A telefon erejére jellemző, hogy az Ingress grafikája sose akadt meg. Az Ingress mindig szépen és gördülékenyen futott. Ez azért is fontos tény, mert jóval drágább és „jobb” telefonokon is képes megakadni az Ingress.
Összegzés
A telefon 70,000 forint körüli vételára tartalmazza a magyarországi szervizt, garanciát. Ismerve a hasonló minőségű és teljesítményű MedaTekes telefonok valamint a magyarországi áfa kulcsot az árát korrektnek tartom. Nyers őszinteséggel azt tudom mondani, hogy én nem venném meg ezt a telefont, mivel sok tekintetben nem felel meg az igényeimnek. Ugyanakkor a teszt időszak alatt maximálisan ki tudtam használni, más teszt telefonokkal ellentétben nem éreztem azt, hogy most inkább nem viszem magammal.
A hasonló kaliberű kínai piacra szánt MediaTek telefonokról ez sok esetben nem mondható, mint ahogy gyakori hiány a magyar nyelvű rendszer.
A telefon legnagyobb hátránya a kijelző qHD felbontása. Ennek megfelelően érdemes átgondolni vásárlás előtt az igényeket.
Sok tekintetben a telefon meglepett. A kis brandek csetlés botlása már egyre inkább a múlt. Egyre komolyabb telefonok jönnek elő az ismeretlenségből. Az XtraPhone sok telefonnal szemben megfelelő alternatíva
Az XtraPhone-t az Evolveo magyarorszgi képviselete bocsátotta rendelkezésünkre. Köszönet.
A telefon adatlapja:
• 1.2GHz négymagos processzor (ARM Cortex-A7)
• Grafikai chip PowerVR SGX 544MP
• Android 4.2 Jelly Bean operációs rendszer
• 5.3”-es kapacitiv érintőképernyő, öt ujjas érintéshez
• qHD 960 * 540-es felbontás
• IPS kijelző, 16,7milliós színtartománnyal és széles betekintési szöggel
• 1GB-os RAM
• 4GB-os belső memória (ROM) bővíthetőség microSDHC kártyával (32GB-ig)
• 8.0 megapixeles kamera autófokusszal és LED vakuval
• VGA elülső kamera
• HD minőségű video rögzítés (1280 x 720pix)
• Dual SIM támogatás – két aktív SIM kártya egy telefonban
• Egy SIM kártya használatának támogatása
• Hálózati támogatás: SIM1 : 3G (WCDMA) / SIM2: 2G (GSM)
• GSM: 850/900/1800/1900 MHz (GPRS/EDGE)
• WCDMA/HSDPA: 850/2100 MHz (3G)
• GPS/A-GPS/GPS EPO
• Wi-Fi 802.11 b/g/n
• Bluetooth 4.0
• Tethering támogatás és hordozható WiFi hotspot
• Micro USB kapcsolat töltéshez és PC kapcsolathoz
• FM rádió
• Gyorsítás mérő
• Fényszenzor és távolságmérő
• G-szenzor
• Google Play Store támogatás aplikációk és játékok letöltéséhez
• Akkumulátor takarékosság funkció (időzített BE/KI kapcsolás)
• Lithium Ion Polymer akkumulátor: 2300mAh
• Méretek: 153 x 78 x 11 mm
• Súly: 210g (akkumulátorral)
A telefonnal készült, átméretezett képek.
max zoom távoli mókusra
Hírhétfő
Végre megint nálam van a Hírhétfő staféta, úgyhogy kényelmes módon összevontam mindenki kedvenc vasárnapi rovatát mindenki kedvenc hétfői rovatával. Lássuk mi minden történt az Android, a hardvergyártók, no meg az appok világában!
Először is: Hugo Barra
- Lássuk hova lépett Hugo Barra: itt a Xiaomi M3 bejelentése videón, angol felirattal.
- És ha már Hugo Barránál tartunk: úgy tűnik mégsem szerelmi háromszög miatt hagyta ott a Big G-t, vagy legalábbis nagyon kiterjedten eltervezték hogy hogyan simítják el a tényt, hogy Sergey Brin lenyúlta a csaját. A lényeg röviden annyi (és persze sokkal unalmasabb), hogy Hugo már réges rég elvágyódott, és a korábbi munkáltatójával mintegy karöltve haladtak végig a folyamaton, melynek végén a Xiaomi tényeg ajánlatott tett neki. És boldogan éltek, míg meg nem haltak.
Aztán: Motorola és egy nagy X
- Itt van a Moto X első reklámja. Vicces!
- Itt pedig egy videó a Motorola X gyártósoráról. Nem vicces, de geekeknek kötelező, és még egy iPhone-t is eldobnak benne!
Meg a többi
- A Google megvette a Bump-ot. Hoppá, mi?
- A Google jövőre felhasználói azonosításra alkalmas tokeneket kezd forgalmazni. Nem vagyok meggyőződve róla, hogy egy NFC-vel ellátott USB kulcskarika lenne minden vágyam azonosítási célból, de jó látni, hogy a világ elkezdett komolyan mozogni a jelszómentes azonosítás irányába. Nem állítom, hogy ideális persze, hiszen még mindig fallal körülvett kertek kapuit autentikáljuk kényelmesebbnél kényelmesebb módon, de akkor is: előrelépés!
- Emlékeztek még a YotaPhone-ra? Még tavaly decemberben hallottunk róla először: két képernyő egymáson, egy 4,3"-es, 720p LCD és egy 640x360 pixeles eink réteg... Fantasztikus ötlet! Most úgy néz ki a telefon valóság lesz: Oroszországban hamarosan (november körül) árulni fogják, és állítólag Németországban is kapható lesz.
- A Nokia-Microsoft házasság margójára: rossz nyelvek szerint a Microsoft azért volt kénytelen beleugrani ebbe a meglehetősen drága, és meglehetősen értelmetlen üzletbe, mert a Nokia nekiállt stikában fejleszteni egy Androidos telefont, akkor meg, ugye, mi lett volna... Még mindig fáj a szívem ezért a remek vállalatért.
Appok
- Frissült a Google Drive app. Könnyedebb dizájn, egyszerűbb dokumentumscannelés, létrehozás az újdonságok között.
- A Twitter körbeküldte a bétatesztereknek a Twitter 5.0 verzióját. A legnagyobb újdonság a full Holo ui lesz, ami (és itt mos taz öklömbe harapok) tényleg nem néz ki rosszul, de még mindig kanyarban nincs egy Falconhoz képest.
- Simplenote: Google-független (ha ez a szempontod) jegyzetelő app a Wordpress készítőitől, az Automattic-tól.
- Mapify: oszd meg geolokációdat Google Street View képekkel!
- Remek videó arról, hogy mi mindenre használhatod 2013-ban (persze angolul) a Google hangalapú keresőjét. A párbeszéd alapú keresés mögött egyenesen Ray Kurzweil-t sejtem!
- Kisszínes: 150 millió felhasználónál jár az Instagram! Az legalább napi 124 millió double decaf grande!
Köszöjük a sok-sok cuccot, amit megosztottatok velünk és egymással a Google+-on!
Header image credit: Yubico. Thanks!
Miért használok Google Keep-et?
Amikor kijött a Google Keep, megbocsátottuk, hogy fapados, hiszen még fejlődhet, nem kell kapásból lenyomni az Evernote-ot. Aztán hosszú hónapokig nem történt semmi, majd jött egy kisebb update, ami után már lehet emlékeztetőket is felvenni. Mobilon egész pofás, de desktopon olyan szinten gyenge a megvalósítás, hogy konkrétan az elmentett linkeket kézzel kell kimásolni, mert nem ismeri fel, hogy kattintható tartalomról van szó.
Miért használom mégis? Tök furcsa, mert sokszor próbálkoztam sokféle todo appal, sokszor éreztem azt, hogy "na ez majd most mindent megold", de mindig azt tapasztaltam, hogy minél többet tud egy app, annál kevésbé fogom hosszú távon használni.
Az elején, amikor még tart az újdonság varázsa, akkor jó érzés beállítani minden szir-szart, címkéket, dátumokat, kategóriákat, színeket és még ki tudja mit rendelni egy-egy itemhez, aztán a lelkesedés alábbhagy, és a végén visszajutok a sima szöveges listáig.
A Google Keep-et viszont a mai napig rendszeresen használom. Miért? Igaz, hogy nagyon fapados, keveset tud, de azt nagyon jól. Most csak a mobil verzióról beszélek, desktopot felejtsük el egyelőre.
A legnagyobb előnye, hogy tényleg könnyű új elemet létrehozni. Gyakorlatilag egy gombnyomás és kész. Még OK gomb sincs. Sokszor ez zavart, de már megszoktam, amit beírtam, az el lett mentve. Így tényleg az van, hogy ha valamit nem akarok elfelejteni, gyorsan fel kéne jegyezni, csak bedobom Keepbe és ott is van.
Lehet, hogy ez apróságnak tűnik, de tulajdonképpen ezen múlik a siker. Mert nem azt érzem magamban, hogy "eh, megint be kellene pötyögni telefonon hatszász dolgot, francnak van ehhez kedve, inkább megjegyzem vagy felírom egy cetlire", hanem azt, hogy oké, ezt felírom Keepbe és majd visszatérek rá, ha desktop előtt leszek.
Ilyen helyzetekre gondolok például: megyek az óvodába, látom, hogy a faliújságra ki van rakva csomó fontos dolog. Keep-et megnyitom, csinálok pár fotót a feliratokról, ha szükséges, írok hozzá pár sort, esetleg emlékeztetőt és kész. Meg lett jegyezve. Majd délután, vagy ha hazaértem, figyelmeztet.
Sőt, amikor egyedül vagyok és senki nem hall, akkor még a Voice memo részt is szoktam használni, a Google hangfelismerése nem tökéletes, de meglepően jól működik, azaz leírja azt, amit mondtam. Mint egy magyarul most tanuló titkárnő. Néha hibázik kicsit, de általában rendben van. Mivel más nem látja a jegyzeteim, nem kell kijavítani a félrehallott szavakat, ha megértem, mit akartam mondani, akkor nem kell vele törődnöm.
És végül az új emlékeztető funkciók is igazán hasznosnak bizonyultak. Kifejezetten tetszik, hogy "emberi" dátumokat adhatunk meg: "ma, délután" vagy "holnap reggel". Természetesen van lehetőség pontos dátum/idő megadására, ráadásul itt az androidon látható egyik legszebb dátum/időválasztó megoldást láthatjuk:
Persze azért lenne még mit fejlődni, főleg a lokáció alapú emlékeztető lett nagyon összecsapva, tényleg mintha annál a funkciónál elfogyott volna a pénz. Gyakorlatilag be kell írni minden egyes alkalommal, hogy hol szeretném, hogy emlékeztessen. Még jó, hogy viszonylag egyszerű nevű utcában lakom, így nem vészes, de azért ha a Google Now ismeri már a Home és a Work lokációkat, akkor a Keep is átvehetné ezeket az infókat, továbbá minden Google Maps-en mentett helyet. Úgysincs olyan sok belőle, jó lenne, ha lenne egy lista, amiből egy kattintással ki tudom választani, hogy emlékeztessen pl. a "Sarki fűszeresnél" a "pláza Tesco-ban" vagy "nagyszülőknél".
Mindezen hibái ellenére, és dacára annak, hogy lassan fejlesztik, szerintem egy nagyon jó kis alkalmazás. Nagy jövő állhat előtte, ha engedik jobban integrálódni a Google szolgáltatások közé (pl. Gmail-be, vagy fekete Google Bar-ba).
Google Play Áruház link:
Google Keep
Kipróbáltuk: Sony Xperia SP
Újra Sony eszköz került a kezünkbe, ezúttal az Xperia SP. (Száguldás, Porsche, ugyebár.) Nem a legnagyobb, nem a leggyorsabb, mégis nagyon releváns versenyző ez, kíváncsi voltam felnő-e a Sony hírnevéhez összeszerelésben, kép-, és képernyőminőségben. Lássuk!
A vas
Az Xperia SP mai szemmel hivatalosan már talán középkategóriásnak tűnik (felső-közép), de ez ne tévesszen meg minket, a telefon sebességét tekintve bika (Samsung Galaxy S3-at, HTC One X-et benchmark szerint veri), és még egy ideig az is marad. Ráadásul ami extrával ki lehetett tömni, a Sony kitömte az SP-t. A fontosabb karakterisztikák, ennek alátámasztására:
- Kétmagos, magonként 1,7 GHz-es Qualcomm MSM8960T CPU, Adreno 320 GPU
- 1 GB RAM, 8 GB ROM, microSD slot
- 4,6"-os, 720x1280 pixeles (319 ppi pixelsűrűségű) kijelző, Gorilla Glass védelemmel
- 8 megapixeles előlapi kamera képstabilizátorral (képre és videóra is), LED vakuval, VGA előlapi kamera
- És a hozzáadott érték: aktív zajszűrés, NFC, FM rádió, GPS és GLONASS geolokáció támogatás
A teljes speckó erre.
Nyilas Misi unpakkot kapott

Az Xperia SP a tetőtől talpig a Sony dizájniskoláját képviseli: a készülék jó minőségű (nemcsúszós, jó fogású) műanyagból van, a kamera jól védett helyen (nem karcolódik meg a lencse), a telefon alján végigfut keresztben a Sony-kra manapság jellemző plexicsík, ami nagyon látványos, hiszen ez tartalmazza a notifikációs fényt is. Ez irodában és egyéb helyeken jól jön hiszen arccal felfele és lefele téve a telefont is jól látjuk ha valaki lájkolt az instagramon, otthon, hálószobában viszont zavaró, ha nem akarjuk éjjel a plafonon pirosan villogó notifikációt nézni (ráadásul elég tápos ez a fény), kénytelenek vagyunk letakarni a telefont valamivel. A telefon előlapján nincsenek kapacitív gombok (tehát az OS szoftvres gombsora jelenik meg, ahol az orientáció és az adott app megkívánja), jobboldalra viszont a hangerő és középen elhelyezett karakteres ki-bekapcs gomb alá (legalulra) bekerült egy kétállású fotógomb, ami szintén Sony jellegzetesség (ma már), kihangsúlyozza a cég elhivatottságát a fotózással kapcsolatban. A gomb úgy működik, mint egy digitális fényképezőn: kicsit benyomva fókuszál és fókuszt tart, nagyon benyomva elsüti. Az egyébként, hogy egyoldalra került a hangerő és a power gomb egymás alá került, a képernyőképek készítése (power + vol-) egyujjas feladat, nagyon vagány. (Nem mintha hétköznapi körülmények között sok szükség lenne rá.)
Érdekes módon az SP hátlapja leszedhető, de az akku nem cserélhető: a hátlap leszedése csak a SIM-et tárja elénk, cserébe van egy mozgó (a jövőben talán lötyögő?) alkatrész, ami nem feltétlenül jó ötlet. Összességében viszont a telefon amolyan Sony-san tökéletes fogású, jól összerakott cucc, súlyra is, anyaghasználatra is pont jó. Az látszik rajta, hogy japán barátaink a funkciót előbbre helyezték a dizájnnál, amivel nem azt akarom mondani, hogy az SP csúnya, hanem azt, hogy "ami egyszerű/funkcionális, az szép".
Bekapcs

Az előbbi megállapítás az egyszerűségről és funkcióról nem áll meg a vasnál: a Sony immár hagyományosan az egyik leghasználhatóbb "custom" Androidot szállító gyártó. Szubjektív véleményem az, hogy a Sony rendszere konkrétan a stock Androiddal egyenértékű; más, de egyenértékű. És ebben magasan veri a többi nagy gyártót, akik az óriási különbözni vágyó igyekezetben általában elfelejtik, hogy egyébként miért nyúl hozzá az ember (gyártó) az Androidhoz. Hab a tortán a Sony elkötelezettsége a nyílt forráskód mellett.
A launcher egyszerű, szép, és nagyon gyors. A Sony theme-eket is szállított a launcherhez, így ha úgy gondoljuk, hogy ma bordó kedvünk van szemben a tegnapi kékkel, pár tappantással átállíthatjuk a színvilágot bordóra.
Mindezt pedig természetesen gyönyörű 720p kijelzőn élvezhetjük, a Sony BRAVIA Engine ebbe a készülékbe is belekerült.
Nekem kifejezetten tetszik az, ahogy a Sony hozzányúlt az Androidhoz. A soft menu talán szebb lett, mint stock-ban, és minden nagyon szolid. A frissen vásárol telefon egy nagyon kedves és hasznos beállító aktivitáson vezeti keresztül az újdonsült felhasználót. Aztán az SP Sony lévén PlayStation Certified eszköz, amit persze nem volt alkalmam kipróbálni, de elvileg hasznos dolog. Megintcsak Sony lévén, az eszköz támogat egy csomó extra protokollt, amit alap Android eszköz nem, vagy csak hekkelés árán. Tetszik a power management, hogy az eszköz megmondja mennyi idő van még hátra. Nem grafikon, meg számok, csak egy adat: ennyi időd van. Jön vele Stamina mód, amivel az "ennyi idő" több lesz, szintén nem haszontalan. A beépített hívás közbeni zajszűrés itt sem nem rossz dolog, de valamiért nekem a Nexus 4-ben jobban működik.
Érdekességek persze itt is vannak: pl. miért kéri el a zsírúj telefon a twitter hozzáférésemet (még hozzá is ad egy "Xperia with Twitter" accountot a rendszerhez), ha aztán semmit nem kezd vele? Vagy én voltam nagyon béna, vagy tényleg nem létezik widget, app, ami ezt a hozzáférést használná. Aztán: miért nyaggat a Sony, hogy regisztráljam a (-z egyébként a rendszerhez járó) McAfee Mobile Security-t? Miért nincs "hagyj békén és soha ne jelenj meg újra" opció? (Erre egyébként megoldás az app uninstallja, amit a Sony meglepő módon - megenged.) És végül: miért nem felejti el a Sony ezt a Wisepilot navigáció viccet nagyon gyorsan? Szégyen az alkalmazásfejlesztőkre nézve, és hát a Sony-ra se vet jó fényt.
Kamera, akku

Nyilvánvalóan az SP ékköve a kamera, Sony-knál ez általában így van. Az SP-ben sokáig HDR üzemmódban fotóztam (véletlenül), és nem is értettem, miért olyan furcsák a fotók. Aztán felfedeztem a turpisságot, és onnantól szép képek születtek - mint rendesen, most is találtok a cikk alatt egy kiterjedt fotógalériát, módosítás nélkül - döntsétek el magatok!
Az akkuról, pontosabban a Stamina mode-ról már említést tettem fentebb. Stamina mód nélkül teljesen átlagos (1 nap + valamennyi) időt ment a kezemben az SP, átlag felhasználás mellett.
Végszó (helyett)
Nagyon kellemes benyomást tett rám a Sony Xperia SP. Szolgáltatónál kártyásan 100 ezer forint körül, dzsunka gsm boltban már 80 alatt valamivel megkapható, és ezért az összegért egy szép, nagyon jól tervezett, nagyon gyors, nagyon sok szolgáltatást nyújtó telefont kapsz. Ha nem tekintem a "hivatalos" sebességalapú megközelítést, azt mondom csúcskategória, és hogy ez az egyik legjobb telefon, ami mostanában a kezembe került. Kell.
Galéria:
Kikérdező: Kedvenc Google alkalmazás
A legutóbbi Kikérdező során már szóba került, hogy androidos telefonunkat Google alkalmazások nélkül lehet használni ugyan, csak minek. Bár sokan tartják a távolságot a cégtől, a Google adatkezelési politikája miatt, de ha androidos telefont vettek, talán ők is használnak valamilyen Google által fejlesztett programot. Ha mást nem is a Google Playt biztosan. :)
A mostani felmérésem tehát ezekre a programokra irányulna. Ki milyen Google alkalmazást használ, pontosabban melyek azok, amit szívesen használ közülük. Hogy kicsit könnyebb legyen a dolgom az összesítésnél, azt szeretném kérni, hogy próbáljátok az 5 legfontosabb alkalmazást kiválasztani. Akinek van kedve, az írhat indoklást is mellé, mert aki később olvassa ezt a cikket, biztosan szívesen veszi, ha indoklást is olvashat egy-egy ajánlat mellett. Azoknak, akik nem tudják, hogy milyen programokról is van szó pontosan, javaslom, hogy olvassák el egy korábbi cikkem, amiben megpróbáltam összeszedni a Google alkalmazásait.
Vasárnap estig lehet a listát leadni.
Android 4.4 Galaxy Nexusra? Talán...
Sziasztok!
Én is, mint a legtobb androidos felhasználó örültem, hogy megjelent a 4.4...viszont sajnos az én jó kis telefonomra nem :-( Samsung Galaxy Nexus)
Keresgéltem a neten és találtam egy cikket, amelyben egy petícióra hívják fel a figyelmet. Gondoltam feliratozok én is - nem biztos, hogy van értelme, de ingyen van :-)
"Note to forward to your friends:
Hi!
I just signed the petition "Google: Update the Galaxy Nexus with Android 4.4 "Kitkat"" on Change.org.
It's important. Will you sign it too? Here's the link:
http://www.change.org/petitions/google-update-the-galaxy-nexus-with-andr...
Thanks!
Kikker"
Firefox OS - avagy egy inszomniás átlagos estéje
Úgy látszik nekem az a karmám, hogy miután megszegtem a romolási szüzességem, mindenféle mobil operációs rendszereket próbálgassak. Először az Ubuntu Touchcsal próbálkoztam, elég kevés sikerrel, majd az Android legújabb üdvöskéjével tettem próbát, és elégedetten hátra is dőlhettem volna, de csak nem hagyott nyugodni a bennem bujkáló kisördög, és azt súgta a fülembe: "még, még". Mi mást is csinálhatna az ember hajnali egykor, minthogy telepít egy újabb operációs rendszert a telefonjára? És reménykedik benne, hogy ne csessze el annyira, hogy másnap telefon nélkül kelljen munkába mennie.
23:02 - Kiolvastam már a fél internetet, lecsekkoltam az Android megjelenéseket és még mindig semmi hír az Android 4.4 frissítés érkezésének Nexus 4-re. Nézzük meg, hogy mi zajlik a "Nexus 4 szakácsok"főzőkonyhájában!
23:04 - Hopp, egy jópofa dokkoló jön szembe. Kár hogy nincs TV-m, ha lenne biztos csak ilyet akarnék használni hozzá!
23:41 - Nézzük meg a Nexus 5 árait, hátha lejjebb mentek már. Sajnos nem.
23:54 - Tesztelgessük kicsit ezt az Open Mic+ programot, mert az olyan vicces.
00:23 - Nézd csak valaki összekábelezte a Nexusszát egy Lapdockkal. Mekkora zseni már! Nézzük csak meg gyorsan mennyibe kerül egy Lapdock az ebayen!
00:43 - Csak nem hagy nyugodni ez a Google nélküli élet tesztje. Tudom sokan ökörségnek tartják, mondván minek korlátozni magunkat, de engem azért csak zavar egy kicsit, hogy nem vagyok más a szemükben, mint reklámcélpont és statisztikai adat. Nézzünk utána, hogy lehet-e FirefoxOS-t telepíteni Nexus 4-re!
00:54 - Úgy látszik van élet a fórumjában, legalábbis egy tag lelkesen fordítja és publikálja a Nexus 4 romokat. Olvassunk csak utána kicsit alaposabban!
Működik:
- Wi-Fi
- Adatkapcsolat
- Telefonhívás
- Kapcsolatok Importja
- Kamera (Hátsó & Első)
- GPS
- SMS/MMS
- Zene (Mp3 & ogg decoder)
- USB tethering
- WIFI tethering
- Video HQ decoder
- Néhány szenzor (Light+Gyroscope+Acceleration)
- ADB
- És még egy csomó dolog
Nem működik:
- Video felvétel
- Bluetooth
- MTP/PTP
1:16 - Nem csak recovery telepítés van, hanem van flasselhető rom is. Próbáljuk ki, egyszer élünk!
1:21 - Szerencsére van már custom recoverym, így mehet a nadroid mentés, nem kell vacakolni a bizonytalan adb eredményű mentéssel.
1:23 - Amíg végez, addig töltsük le szépen a full romot!
1:28 - Meg is van a mentés. Felmásolom a gépemre, és mehet is a telepítés.
1:32 - Ugyan lehetne egy paranccsal is telepíteni őket, de én jobban bízom benne, hogy egymás után kézzel adagolom a jóságot a telefonnak.fastboot flash boot boot.img
fastboot flash recovery recovery.img
fastboot flash system system.img
fastboot flash userdata userdata.img
1:39 - Hát ez meglepően hamar kész volt, nincs más teendő, indítsuk el a telefont.
1:40 - Izguljunk, fekete képernyő.
1:41 - Hohó, egy kósza "based on mozilla technology" felirat után itt is van a telepítő üdvözlő képernyője.

1:42 - Gyorsan nézzük meg, hogyan kell képernyőképet csinálni, hogy ne szívjak vele, mint legutóbb.
1:43 - Ó, hardveres gomb kell hozzá (bekapcsoló gomb + home gomb)!

1:44 - Na nem baj, menjünk végig a beállítás lépésein! Milyen kedves: felajánlja, hogy a gmail fiókomból importálja a kapcsolataimat. Hát megengedem neki. Még szerencse, hogy a legutóbb generáltam egy csomó offline kódot, a kettős beléptetés miatt most megint szükség lesz egyre.
1:48 - Íme a Firefox OS kezdőképernyői (internetes gyűjtés):

1:50 - Ha már ilyen sikeres volt a Google nélküli indulás, akkor merjünk nagyok lenni. Levelezőnek beállítok egy Yahoo fiókot, és a Google naptáram tartalmát exportálom oda.
2:11 - Elég simán ment a dolog, a rendszeres bejegyzéseken kívül minden átkerült. Szerencsére ezekből nincs olyan sok, hogy utánanézzek miért nem mentek át, így ezt a lépést ennyiben hagyom.
2:15 - Állítsuk be akkor levelezőnek is és naptárnak is a Yahoo fiókot. Sima liba.
2:17 - Nézzük meg a marketet, hogy milyen alkalmazások vannak rajta.
2:24 - Aki nem tudja rászánni magát a teljes váltásra, annak is van egy jó hírem. Nexus 4-re nemrég publikált multirom segítségével akár mindhárom (Ubuntu Touch, Android, Firefox OS) rendszert telepíteni tudja a telefonjára, és ki tudja próbálni őket. Akit érdekel, az olvassa át alaposan ezt a részletes (angol nyelvű) leírást.
2:51 - Azt hiszem ideje lefeküdni, holnap jön a folytatás. A Firefox OS pedig egyelőre marad.
Összegzés
Az Ubuntu Touchcsal ellentétben itt nem éreztem, hogy egy félkész terméket nyomogatnék. És nem éreztem azt a késztetést használat közben, hogy meneküljünk innen. Bár nem nevezem egy sebességbajnoknak (legalábbis az Androidhoz képest), de azt sem mondanám, hogy használhatatlanul lassú. Számítottam arra, hogy a más megközelítés (és HTML5) miatt jó sok kompromisszumra lesz szükség, és ez a tippem be is jött. Egyszerűen nem lehet ugyanúgy használni a két rendszert, de ez nem is feltétlenül baj. Egyelőre még a barátkozás szintjén vagyunk, még nem döntöttem el, hogy a Google mentes hét tesztet végigcsináljuk-e együtt, de reggel átirányítottam a Gmail fiókom leveleit a Yahoora, és eddig nem kellett belépnem a Google termékeibe (kivéve a Google +, ami nagyon a szívemhez nőtt, és nehéz tőle megválnom). Viszont az már kiderült, hogy ha ezt a paltformot akarom használni, nem csak a Google termékekről kell lemondanom — vagy más alternatívát keresnem — hanem sok olyan dologról is, amiket egyébként naponta használok: a Whatsapptól kezdve a Feedly-ig.
Az éjszakai próbálkozás után sok apróságra reggel jött megoldás (például a hardveres gomb emulálása egy újraindulás után véletlenül), és még most is nézegetem, hogy mihez is kezdjek vele. De annyit már most kijelenthetek, hogy aki ott akarja hagyni az Android platformot, és nem akarja más multi termékét választani, annak bátran ajánlom a Firefox OS-t egy próbára. Bár azt nem tudom, hogy a sokkal gyengébb Firefox készülékeken mennyivel fut gyengébben a rendszer, ezt is ki kellene próbálni. De talán egyszer majd erre a tesztre is sor kerül. :)
Utószó
A cikkhez tartozó galériába feltöltök néhány képernyőképet, de ezek még nem a sajátjaim. Bár már tudok képernyőképet csinálni, de még nem jöttem rá, hogy szedjem le a cuccot a telefonról, mert ez MTP/PTP mód egyelőre még nem működik Nexuszon.
Update:
Sikerült a képeket lementeni ADB-n keresztül, feltöltöttem őket Google+ albumba.
Galéria:
Hírgyűjtő
Nem mertem a cikket Hírhétfőnek elnevezni, mert már elég régen nem jelentkeztünk ezzel a rovattal és amúgy is kedd van. Sajnos úgy látszik a kollégák nagyon elfoglaltak, nekem pedig ennyi időm van. De fogadjátok szeretettel az elmúlt hetek történéseit egy csokorba szedve!
Minden ami KitKat (és Nexus 5)
Az elmúlt hetek leginkább a Nexus 5 és Android 4.4 (KitKat) körüli hírekkel teltek. Októberben egyre-másra érkeztek az újabbnál újabb pletykák, találgattuk a bejelentés dátumát, és örültünk, amikor végre megérkezett. Nem volt nagy meglepetés az érkező új hardver, amiről szinte mindent megtudtunk, a megjelenése előtt kb két héttel, mivel a komplett szervizkönyve kiszivárgott. Megjelenése után első kézből olvashattátok az egyik boldog Nexus 5 tulajdonos tapasztalatait, amiket azóta is örömmel megoszt velünk a Google+ közösségünkben.
Az Android 4.4 újdonságairól már kevesebbet tudtunk, úgy látszik a Google dolgozói kevésbé pletykásak, mint a partnerek. Amit végül megkaptunk az összességében nem olyan rossz, de érthető, hogy miért nem ez lett az Android 5. A Google azt hiszem most már végére ért az Androidos alkalmazások Playre portolásával, vagy kiváltásával. De ami nem került fel a piacra, az is megújult. A tárcsázó alkalmazás teljesen új logika szerint dolgozik, és a szaklapok szerint erősebb integráció következik a Google plusszal is. Ugyanis az a terv, hogy ha ismeretlen telefonszámról kapunk hívást, akkor a Google POI adatbázisából próbálja meg a hívó félt azonosítani, és kiírni a nevét. A többi újdonságot a bejelentésről írt cikkben olvashatjátok el.
Még néhány link:
- Kicsomagolták
- Szétszedték
- Nexus 5 kérdések és válaszok
- Ügyes fejlesztők javítottak a kamera minőségén
- Bootloader kinyitása
- Rootolták
- Erőművek egymás ellen: Nexus 5 vs. Moto X vs. Note 3 vs. Nexus 4 vs. Galaxy S4
- A Nexus 5 Home alkalmazása úgy látszik Nexus 5 exkluzív lesz
- KitKat háttérképek
- Nexus 5 árak, a Mobilaréna fórumozója, zenefan gyűjtésében (Kívánom, hogy ezer huri várja majd ezért a túlvilágon)
Vas
- A céggé alakult CyanogenMod fejlesztőcsapat által támogatott mobiltelefon, az Oppo N1 decemberben érkezik. [forrás]
- A PhAndroid részletezte a tudnivalókat az Oppo N1-ről [forrás]
- Tegnap egy kis időre megjelent egy rejtélyes Xperia Z1s a Sony oldalán. [forrás]
- Ha félsz, hogy kiesik az egykezes tableted (vagy telefonod) a kezedből, ez megoldás lehet [SlingGrip]
- Holnap lesz a nagy Moto G bejelentés! Izguljatok ti is. [forrás]
Szoftver
- A Sony bejelentette a frissítési terveit. Android 4.3 érkezik decemberben: Xperia Z, Xperia ZL, Xperia ZR, Xperia Tablet Z, Xperia SP, Xperia Z Ultra és Xperia Z1; valamikor később: Xperia T, Xperia TX and Xperia V. Android 4.4 érkezik majd: Xperia Z, Xperia ZL, Xperia Tablet Z, Xperia Z Ultra és Xperia Z1. [forrás]
- A QuickOffice még jobban itegrálódik a Drive-ba. Nem lepődünk meg. [forrás]
- Kinyílt a Google Translate a fejlesztők felé. [forrás]
- A Nova Launcher (beta) elsőként támogatja a launcherek közül az új fulscreen tulajdonságot. [forrás]
- A Multibootáltal támogatott eszközök köre kibővült, az alábbi készülékeken használható: Nexus 4, Nexus 7 (2012), Nexus 7 (2013)
- A Waze integrációt 46 újabb országban (köztük nálunk is) bekapcsolták a Mapsben. [forrás]
- Jövőre várhatjuk az iGO publikus kiadását. [Gyurci]
Üzlet
- Az Android az 1 milliárd felhasználóját rekord idő alatt érte el. [forrás]
- Közzétették az aktuális Android megoszlást: a JellyBean a legnépszerűbb, 50% feletti a verziót használók aránya, az ICS 19.8%-ra esett vissza (20.6% volt korábban), a Gingerbread 26.3% (legutóbb 28.5%), a Froyo és a Honeycomb pedig a kihalás szélén áll. [forrás]
Másvilág
- A BlackBerry is beengedi az Androidot a karámba? [forrás]
- Elindult a Jolla piactere, a Jolla Harbour. [forrás]
- Magyarországra is megérkezett a Firefox OS, egy Alcatel One Touch Fire képében. [HWSW]
Hazai pálya
- Épp ma jelent meg Gálffy Csaba elemzése az Android jelenéről és elképzelt jövőjérpl. Hasznos olvasmány. [forrás]
- A Mobilarénások megtapogatták a Nexus 5-öt [Mobilarena TV]
- Android 4.4 bemutató [Mobilarena]
- Egy videón az összes Nexus. Hát nem csodálatos? [Androlib]
- A Motorola valóra váltja a legó telefont? [Mobile Geeks]
- Ingress - Világesemény volt Budapesten! [Androlib]
Mi írtuk
A portálunk élete, a Hírhétfők hiánya ellenére nem állt le.
Hírt adtunk egy forradalmian új Lanucher alkalmazásról, az Aviate-ről. Azt hiszem ez a cikk kapta eddig a legtöbb hozzászólást (amiben általában belépő kódokért kuncsorognak az emberek). Bemutattuk a Telenor belépőszintű telefonját (Telenor Smart Touch Mini). Végre megérkezett Androidra is a BlackBerry üzenetküldője, a BBM. Használja valaki? Beszámoltuk, hogy váratlanul itthon is elérhető lett a Google zenefelismerője. Valamint arról is írtunk, hogy jelentősen átalakult a Google +, varázslatos dolgokat csinál ezentúl a képeinkkel. Írtunk elég sok alkalmazásról: az App.netről, a Mic Blockról, a FONról, a BitTorrent Syncről, a KeepPassról és a Pusbulletről. És végül, de nem utolsó sorban életünket és telefonunkat nem kímélve kipróbáltuk a két legfrissebb mobil-operációsrendszert, az Ubuntu Touchot és a Firefox OS-t.
Biztosan sok dolog kimaradt a fontos dolgok közül is, a cikk alatt lehet jelezni.
Köszönjük a sok-sok cuccot, amit megosztottatok velünk és egymással a Google+-on!
Nexus 10 4.4
Megjelent a Nexus 10 tabletekre a 4.4-es Kit Kat Android verzió.
Letöltés a Google szervereiről. Mivel hivatalos OTA frissítés (csak még a telefon nem jelzi azt), ezért nyugodtan telepíthetjük.
Telepítés menete:
0. lépés: Bootloader unlock. Ha ez még nem történt meg, akkor én a helyetekben megvárnám azt a pár napot, amíg megjelenik a frissítésről szóló üzenet, s a tablet megoldja a dolgokat.
- Ha a bootloader nyitva, akkor fel kell pakolni egy custom recoveryt. Nexus 10/Manta verzió kell
- Ezután recovery indítása: Kikapcs, majd egyszerre mindhárom gomb nyomva tartása.
- Kiadjuk a következő parancsot:
fastboot flash recovery recovery-clockwork-touch-6.0.4.3-manta.img
- Majd recovery indítás, s install from sideload. Ehhez a következő parancsot kell kiadni:
adb sideload 279e5e2396480cbffd97943a5db5bbc743ef7e77.signed-mantaray-KRT16O-from-JWR66Y.279e5e23.zip
Welcome to 4.4.
Tapasztalatokról majd még írok. Ez csak egy gyors hogy legyen Neked is 4.4 Nexus 10-en bejegyzés volt. Nexus 7-re is kint van már az OTA, 4-re is a napokban várjuk.
Frissítés: Már minden ígért Nexus készülék megkapta a frissítést. Hamarosan megérkezik mindenkihez OTA, vagy itt lehet siettetni a dolgot: [developers.google.com]
OPPO Ambassador program
Az OPPO név talán még nem annyira ismert itthon. Bár aki Android körökben mozog, azokak azért illene tudni erről a gyártótól. Számomra azért kedves cég, mert úgy működik, ahogyan egy cégnek működnie kell. Együtt gondolkodnak, s terveznek a közösséggel, s ebből az együttműködésből remek termékek születnek. A Find5 egy csodálatos telefon, s a nemrég megjelent N1 szintén méltó vetélytársa bármelyik csúcskategóriás Android telefonnak.
A cikk apropója, hogy az OPPO Ambassador programja újabb országokkal bővül. Ezen a listán pedig rajta van Magyarország is. Ez kétszeres ok az örömre.
1) Te is lehetsz OPPO Ambassador!
2) Ha magyar fordítóra van szükség, az remélhetőleg azt jelenti, hogy indul az itthoni forgalmazása is a termékeknek.
Akkor most nyomás mindenkinek az opoforumba, s miután elolvastátok a nevezés feltételeit, tessék indulni a címért. Az én két fillérem már benne van a perselyben. Gyertek Ti is! :)
Ha valaki innen lesz Ambassador, akkor folyamatos tudósításra számítunk! ;)
Google Now parancsok
Talán kevesen tudják/használják az Androidos készülékükön a Google Now-t, ami a Google Search alkalmazás új felülete. A segítségével a használati szokásainkhoz igazodó segítségeket kapunk a legegyszerűbb időjárás jelentéstől kezdve a tömegközlekedési információkig elég sok témában, úgynevezett "információs kártyák" segítségével. De az információk mellett innen tudjuk elérni a hangvezérlést (hang alapú parancsok) is, amelyek köre a KitKat frissítéssel már elég számos lett, most már 60-nál is több parancsot tudunk a készülékünknek kiadni. Egyes parancsoknál nem csak a találatot kapjuk meg, hanem hangos választ is kapunk, így (már majdnem) el is beszélgethetünk a telefonunkkal. (azért nem kell egy Siri féle blődségre gondolni)
Biztos van olyan az olvasóink között, aki a Google Now hangutasításait már eddig is használta, de talán neki is jól jöhet, ha együtt látják azokat a parancsokat, amiket használni lehet a telefonunk vezérlésére. Érdemes a funkció fejlődésén tartani a szemünket, mert nagy jövő áll előtte. A Google keresési stratégiája is ebbe, a mondat alapú keresés irányába halad, a Google Now pedig jó eszköz arra, hogy ezt az életben hatékonyan használjuk.
A funkció használatát többféle módon is elérhetjük (ha legalább 4.1-es Android van a készülékünkön). A Nexus 5 (és a Moto X) tulajdonosok, a bekapcsolt és nem zárolt képernyőjüknél tudják aktiválni a funkciót az "OK Google" kimondásával (egész pontosan a Moto X felhasználóknak be sem kell kapcsolni a képernyőt). A kevésbé szerencsések a Google Now felületén kell mondják ugyanezt a parancsot, ahová oda úgy tudunk a legegyszerűbben belépni, ha az aljától felfelé simítjuk az ujjunkat a képernyőn. Vagy úgy is elérhetjük, ha a kezdőképernyő kereső sávján látható mikrofon ikonra tapicskolunk.
És most jön a fekete leves: A hang alapú keresés bár sok nyelven működik, közöttük magyarul is, de sajnos a parancsok használatához Amerikai angolra (English US) kell állítani a készülék nyelvét.
Frissítés:
Szabó Balázs szíves közlése alapján így lehet (félig) magyarul használni:
A telefon nyelvét angolra kell állítani (nekem brit angolra van), majd a keresőn alkalmazáson belül a nyelvet vissza lehet állítani magyarra. Ekkor jön az a furcsaság, hogy megfogja érteni a parancsokat angolul, minden egyéb mást pedig magyarul (ha magyarra állítottunk a nyelvet a Google Now-on belül).
Ezekután így néz ki egy parancs: parancs [angol nyelven] tárgy [magyar nyelven]: Search for hajózási társaság; Calling on mobile anya...
Most pedig lássuk, hogy milyen parancsokra is van lehetőségünk. A trendblog.net írói összeszedték nekünk a parancsokat, sőt egy szép infografikát is csináltak belőle, amin elég olvashatóan láthatjuk az elérhető parancsokat.
Ha véletlenül a fenti kép eltűnne, vagy olvashatatlan lenne itt vannak a parancsok szövegesen is:
Általános parancsok
“Search for [chicken recipes]?”
“Say [where is the supermarket] in [Spanish]?”
“What is [Schrodinger’s cat]?”
“Who invented [the internet]?”
“What is the meaning of [life]?”
“Who is married to [Ben Affleck]?”
“Stock price of [Apple]”
“Author of [Game of Thrones]”
“How old is [Michael Jordan]?”
“Post to Google+ [feeling great]”
Feljegyzések és emlékeztetők
“Remind me to [buy milk] at [5 PM]”
“Remind me [when I get / next time I'm at] [home / work / other location] [to send an email to John]”
“Wake me up in [5 hours]”
“Note to self: [I parked my car in section D]”
“Set alarm for [8 PM]”
Dátum és idő
“What time is it in [Tokyo]?”
“When is the sunset [in Chicago (optional)]”
”What is the time zone of [Berlin]”
“Time at home”
“Create a calendar event: [Dinner in New York] [Saturday at 8 PM]”
Kapcsolattartás
“Call [Daniel]”
“Send [email] to Daniel, [Subject: Meeting], [Message: Will be there in 5]”
“Send [SMS] to Philipp mobile, don’t forget to buy milk”
”[Contact name]”
Időjárás
“Weather”
“Is it going to rain [tomorrow / Monday]”
“What’s the weather in [Boston]?”
“How’s the weather in [Portland] on [Wednesday] going to be?”
Térkép és navigáció
“Map of [Flagstaff]”
“Show me the nearby [restaurant] on map”
“Navigate to [Munich] on car”
“How far is [Berlin] from [Munich]?”
“Directions to [address / business name / other destination]”
Átváltások és számolások
“What is the tip for [125] dollars?”
“Convert [currency / length ...] to [currency / length ...]”
“How much is [18] times [48]?”
“What is [45] percent of [350]?”
“Square root of [81]”
“….. equals”
Sportok
“How are [the New York Yankees] doing?”
“When is the next [Los Angeles Lakers] game?”
“Show me the [Premier League] table”
“Did [Bayern Munich] win their last game?”
Repülési információk
“Flight [AA 125]?”
“Flight status of [AA 125]”
“Has [LH 210] landed?”
“When will [AA 120] land / depart?”
Web böngészés
“Go to [Huffington Post]?”
“Open [xda.com]”
“Show me [android.com]”
“Browse to [reddit.com]”
Szórakozás
“Listen to / play [Intro] by [The XX]?”
“YouTube [fail compilation]?”
“Who acted in [Ocean’s 11]?”
“Who is the producer of [Gladiator]?”
“When was [Alien] released?”
“Runtime of [Avatar]”
“Listen to TV”
“What’s this song?”
Mókázás / "Easter Eggs"
“Do a barrel roll”
“What’s the loneliest number?”
“Make me a sandwich!”
“When am I?”
“Okay Jarvis, …” (Az “Okay Google, …” helyett)
“Who are you?”
“How much wood could a woodchuck chuck if a woodchuck could chuck wood.”
“Beam me up, Scotty!”
Forrás: Google Now voice commands by trendblog.net
Google Play Áruház link:
Google Keresés
Hírhétfő
Próbálom tartani a Hírhétfő frontot, hátha a többiek felszabadulnak, és visszatér minden a régi kerékvágásba. :) Az elmúlt héten több izgalmas dolog is történt. A Motorola bemutatta a "nokiaevő" telefonját, a Moto G-t, amivel egyértelműen az olcsó telefonok piacát próbálja meghódítani és most végre nem Amerikában kezdi, hanem Európában és Dél-Amerikában. Ezen kívül megérkezett az Android 4.4 frissítés a többi Nexus eszközre is, kezdődhet a frissítési és telepítési mizéria. Ezek mellett még számos (de ehhez a kettőhöz képest) apró bejelentés, frissülés történt, jönnek új készülékek is, stb...
Vas
Ahogy a bevezetőben is írtam, a múlt héten bemutatták a Moto G telefont, ami elég nagy meglepetés lehet a jövőben, leginkább a korrekt hardver - olcsó ár páros miatt. A kínai ipar is büszke lenne erre a telefonra, de emögött a Google áll, a legfrissebb, tiszta Android verziók ígéretével. A hardverlista elég szuper: 4.5" kijelző, Snapdragon 400 processzor, 1 GB RAM, 8 vagy 16 belső tárhely, 2070 mAh akkumulátor, 5MP hátlapi, 1.3MP előlapi kamera, stb... . Az USA ára a kisebbiknek $179, a nagyobbiknak $199. Aki a teljesítményére kíváncsi, annak ezt a cikket tudom javasolni: [AndroidSpin]. Itt pedig a hivatalos kiegészítőkről lehet olvasni: [AndroidCentral]
Hivatalos magyarországi forgalmazásról egyelőre nincs információnk, de Expansyson keresztül már meg lehet rendelni, 56657 Forintért a kisebbik, 62835 Forintért a nagyobbik telefont.
És még ez is:
- Állítólag öngyógyító hátlapot kapott az LG G Flex. Hiszem, ha látom. [videó], [cikk]
- Újabb infó a januárban érkező HTC M8-ról: 1080p kijelző, Snapdragon 800, KitKat [droid-life]
- A Lenovo lett a harmadik legnagyobb mobiltelefon gyártó (az Apple és a Samsung mögött). [The Wall Street Journal]
- Házinindzsa: Ha nem elég hangos a Nexus 5, akkor ez alapján megpróbálhatod megbuherálni (garanciavesztés árán) [xda]
Szoftver
A héten megjelent az Android 4.4-es frissítés minden Nexus készülékre, amire megígérték (Nexus 4, Nexus 7 (2012), Nexus 7 (2013), Nexus 10). Az ígért újdonságokból nem kapták meg a korábbi készülékek a Google Experience Launcher nevű programot, valamiért csak Nexus 5-re adták ki hivatalosan. Pedig érdekes módon a Google Search appba beletette a lehetőséget a cég. Akit érdekel, innen letöltheti, és telepítheti Android 4.1, vagy afeletti OS-t használó készülékére a Home alkalmazást, ami el tudja indítani a Search-ben lévő launchert: Google Experience Launcher (GEL). A Google kereső frissítése önmagában is érdekes: megjelent néhány új kártya a Now oldalon és új parancsok is jelentek meg [phandroid].
Továbbá:
- A KitKatben megjelent ART nem véletlenül került a fejlesztői menübe. Bár gyorsulást ígér, és ezért sokan próbálkoznak is vele, néhány program nem támogatja az ART használatát a Dalvik helyett. Aki tervezi az áttérést, itt tájékozódjon előtte, megsprórolhat vele egy csomó idegeskedést: [xda]
- A Google Now bemutató weboldala megújult, elég jó betekintést nyújt most már a ránk váró összes kártyáról. [droid-life]
- A legutóbbi Google Now Easter Eggjeit már mi is szemléztük, de az XDA-n külön fórum nyílt erre, akit érdekel ott olvashat/írhatújabbakat.
- A HTC átrúgta a Google-nak a labdát, a HTC One Play Edition készülékekre kész a KitKat frissítés. [phandroid]
- Megjelent a CyanogenMod telepítő alkalmazása Playen, aminek segítségével rootolás nélkül is telepíteni tudjuk telefonunkra a Cyanogen Modot. [hwsw]
- Frissült a Galaxy Gear szoftvere (firmware-je), most már minden értesítést megkaphatunk rá. [droid-life]
- Frissült a Facebook Messenger. Ha valaki véletlenül használja ezt az aksizabáló kémprogramot, gondolom már észre is vette. További újdonsága, hogy a sima Facebook alkalmazásban többé nem lehet üzenetet küldeni, ehhez a funkcióhoz kötelező telepíteni a Facebook Messenger alkalmazást is. Mellesleg szép lett. [phandroid]
- Prissült a BBM, új funkciókkal bővült ki. [droid-life]
- Frissítést kapott a Google+, most már támogatja a fotók Android Beamen keresztüli átvitelét, a Daydream módot (használja bárki is?) és frissült a Locations modul is. [phandroid]
- Aki szereti a Wallpaper Changer alkalmazást, annak érdemes megnéznie ezt is. Az 500px fotómegosztó oldalról válogat nekünk háttérképet az 500 Firepaper nevű alkalmazás, és cserélgeti nekünk rendszeresen. [play]
- Legutóbb elfelejtettem egy fontos hírt, immár kinyílt az Ingress! Most már bárki csatlakozhat a beta teszteléshez. [Android Spin]
Üzlet
- Az XDA híroldalán Android történeti áttekintő cikksorozat jelenik meg, itt az első rész.
- Az amerikai fizetési konzorcium megjelentette a saját NFC fizetési megoldását az ISIS-t. Pontosabban a program eddig tesztelési fázisban volt, most viszont kikerült a Playre az alkalmazás, ami leginkább a Wallethez hasonlítható. A program csak USA területén használható! [androidandme] [droid-life]
- Darabokra szakadhat az Internet a Google szerint. [hvg]
Másvilág
- A Gmail csatolmányok beköltöznek a Drive-ba. Szerintem ez egy jó ötlet volt. [Gmail blog] [hwsw]
- Elérhetővé tették az Apple operációs rendszerének a forráskódját. No nem a Maverickét, egyelőre még csak az Apple II DOS forráskódját, de ezek után bármi megtörténhet. Lehet, hogy lesz egy nyílt forráskódú Iphone-unk is? [computerhistory.org]
Hazai pálya
- Tényleg a Facebook a kedvenc hírcímlapunk? [webisztán]
- Mire használjuk legtöbbet okostelefonunkat? [geeks.hu]
- Minden mobil OS megdőlt a Pwn2Own hackerversenyen [hwsw]
- Nyolcvan százalék felett az Android részesedése [hwsw]
- Upp: mobiltöltő hidrogén üzemanyagcellákkal [hwsw]
- Bezárt Android: így halványult el a platform nyíltsága [hwsw]
- Google Nexus 5 - Android csokoládéba mártva [mobilaréna]
- Tizen fut a Samsung NX300M kamerán [HUP]
Mi írtuk
- Jelentkezz te is Oppo nagykövetnek! [kobak]
- Nem kapkodták el, megjelent a Delicious alkalmazása [kobak]
- Együtt az összes Google Now hangutasítás [rumcajsz]
Közösségünk ajánlata
- Clicking Bad
- ScanBizCards Premium
- Blur Free
- Pushbullet frissítés
- Snapdragon™ BatteryGuru
- Viber tablet support
- Flipboard frissítés
Köszönjük a sok-sok cuccot, amit megosztottatok velünk és egymással a Google+-on!
huawei U8850 vision
Üdv mindenkinek! Vásároltam egy Huawei telefont a napokban Életem első androidos mobilja, és az a problémám vele hogy nincs rajta magyar nyelv !Mit tudnék vele kezdeni magam megtudom oldani vagy valami szervizbe adjam be hogy tegyenek nekem rá magyar menüt, ha lehet egyáltalán !válaszokat előre is köszönöm.
Apps - 2013.11.18
Jelenleg telepített alkalmazásaim
A sötét oldal, avagy a Windows Phone 7 alkalmazásfejlesztés gyötrelmes kezdetei (1. rész)
Szóval ez nem Android. Még csak nem is Google. De azért SmartPhone.
Úgy gondoltam elkezdek egy blogot írni arról, hogy hogyan ismerkedek a mobil alkalmazásfejlesztés eme gyöngyével, a Windows Phone app fejlesztéssel. Őszinte leszek, főképpen az agyatlanságokat (sajátot, és Microsoftot együtt) fogom ide gyűjteni.
Amúgy hogyan keveredtem bele? Úgy, hogy egyetemre járok, és mivel napi szinten .net (dotnet) alkalmazásfejlesztéssel foglalkozok, így gondoltam felveszem a tárgyat. Ismerem a Visual Studio-t, a .net-et, gondoltam egyszerű lesz.
Hát ekkorát nem is tévedhettem volna.
Hol is kezdjem?
Hónapokkal ezelőtt belevágtam. Felvettem a tárgyat, majd ilyen-olyan okok miatt nem írtam meg az appot. De mivel haladó gondolkodású voltam úgy döntöttem, kezd a fene WP7re fejleszteni, legyen egyből WP8, mi az nekem. Ekkor kaptam az első pofont. A WP8 SDK nem megy Windows 7 operációs rendszer alatt!
WTF? Jó, ez van. Szereztem egy licenszet, felraktam a W8at. Hát persze, hogy az ócska gépemnek nem bírta a pofáját. Két hónap után, sokadik teljes újrainstallálás után feladtam, felhúztam az agyam, és újraraktam a gépet. Takarodjon a Windows 8 ahova való, a virtuális gépbe.
Van ezzel is tapasztalatom. Használtam már Windows 7 alatt Virtual PC-t. Piha, menni fog ez, mint az egymegegy. Pofon 2. Töltsd le a Virtual PC-t a hivatalos Microsoft Download oldalról. Genuine Check, ami ugye arra szolgál, hogy ellenőrizze a jelenlegi Windowsod eredetiségét. Ez nem para, tök legális, aktiválva is lett, frankó. Genuine Check progi letölt, majd a hidegzuhany, az ön operációs rendszere nem támogatott!
Anyád hogy van? Mi az hogy nem támogatott? Most töltöttem le azt amit mondtál vazze! Négy óra próbálkozás, folyamatos anyázás, Windows 7 újratelepítés, és tonnányi cigi után persze rájöttem, hogy valószínűleg cserélték a validálási procedúrát. Hát persze, és most már csak Internet Explorer alól működik, amiben a fő poén az volt, hogy direkt az IE nélküli Windows 7-et szereztem be. IE fel, validálás és jön is le az install anyag...
Virtual PC fent, rakom be a Windows 8 image-t telepíteni és lőn, el is indul, majd miután jól beállítgattam a partíciót, Pofon 3. Elszáll az egész kék halállal. Mondom vacak az image. 5 db különböző image filet próbaltam ki. Elment vele vagy egy hetem, de egyik se lett jó.
Más lesz itt akkor a probléma. Google -> Install Windows 8 on Virtual PC -> TILT!!!NO WAY!!!GO TO THE HELL!!! jellegű topikokat találtam minden fele. Mire végül nagy nehezen összefutottam a hivatalos oldallal: Nem installálhatod a Windows 8at a mi termékünkkel Windows 7re. WUT? MS OS MS Virtuális gépre nem telepíthető. Dögölj meg, húzd le magad, halj éhen. Ehh. Akkor lássuk a többit. Virtualbox kuka az Oracle hater beállítottságom miatt, szóval marad a VMWare. Meg is nézem, és mit ad isten? Hát persze, hogy támogatott a Windows 8.
Le is kapom az ingyenes VMWare Playert. Megy is fel, szépen települ a Windows 8 is, és hoppácska, nincs driver problémája egy darab se, nem úgy, mint a normál gépemnek. Mondom még egyszer nem szívat meg a Windows, felrakatom az összes frissítést. El is ment vele egy nap, de öröm és bódottá', frankótutiszuper Windows 8 van a gépemen. Adok neki egy magot a négyből, 2 giga ramot dettó a négyből, hogy legyen mit kajálni.
Jöhet a Visual Studio 2012. Van licenszem hozzá, jöhet a telepítő image. Hála égnek az is megvan. Már régebben használtam tanulásra. Sirályság. Feltolom a VS2012-t, keresem a C# alatt a WP opciót. Nincs! Ja de hülye vagyok, hiszen emlékszem, hogy kell hozzá integrált SDK.
OK, vissza Microsoft.com-ra, és jöhet a WP Dev oldal. Meg is van, SDK telepítő a virtuális gépen. Indít, és Pofon 4: a Visual Studio jelenleg telepített verziója nem kompatibilis a WP SDKval!
Google -> miért nem megy, he? -> mert 64bites VS kell neki! Frankó. Hát persze, hogy 32bit only Visual Studio-m volt.
Megyek is a Microsoft oldalára, rákeresek, és sehol semmi! Tőccsed lefele a 2013at, jó lesz az neked! Már a régi image-t se találom, a 32bit-eset. Na itt már az összes felmenője csuklott a Microsoft összes alkalmazottjának. Google -> osztugyan hol van a VS2012 x64 image -> első oldal semmi -> második oldal tömve warezzal -> még 10 oldal warez, meg már pár pornó is -> valami utolsó eldugott site-on egy ócska 2 éves cikk, hogy kijött a VS2012. WTF? Ott volt az összes link a Microsoft oldalára, amit a BING persze nem talált, se a MS download center részletes keresője! De a linkeket duplán megnézem, sőt még harmadjára is, de akkor is a microsoft.com-ra mutatnak. És lőn, csorog is lefele az image a hivatalos helyről.
Na akkor VS uninstall, x64 felrak, és mehet az SDK. Megy is, szalad a drága! 1 nap múlva kész is. Minden frissítés fent a helyén. Frankó. New Project -> C# -> WP Panorama app -> nem vagyok mohó, legyen WP7. Öröm és bódottá', meg is jelenik a Hello World összetettségű program. Ott van a XAML, a CS file, minden. Bal oldalt a dizájnerben látszik is, hogy milyen gyönyörű is lesz a kicsi appom.
Tanulva az eddigiekből, és tudva, hogy minden default alkalmazás template le tud futni, gondoltam hát hadd lássuk ezt a virtuális WP telefonon. Debug -> kiválasztom a Virtual WVGA 512RAM készüléket -> Run. Pofon 4, hidegzuhany, anyázás, cigi.
A Hyper-V nem fut. OK, barom voltam ismét, mert a WP is virtuális gépen fog futni. Add feature -> Hyper-V. Fut, szalad, vissza a VSbe, és újra Run. Nincs Hyper-V. Jó add feature, minden Hyper-V beikszel, add. Vissza VSbe, Run. Nem fut a Hyper-V szervíz. Wáááááááááááááááááááááááááá...
Szokásos körök, cigi + ülőfürdő. Elő a PowerShell, minden Feature kilistáz. 4-5 Feature van, ami tartalmazza a Hyper-V szót. A Hyper-V manager alkalmazás elindul. Nem értem mi a baj. Rákeresek Google -> Ki találta ki a WPt? Megölöm -> nem kell, mert csak 2 mag kell a Hyper-Vnek. Jaaa, tényleg ez lehet a baj. Vissza, VM leállít, új mag hozzáad, Windows 8 elindul. Szúszáá, menni fog, és végre fejleszthetek.
Run, és Anyád! Megint hibaüzenet: A Hyper-V Manager Service még mindig nem fut.
OK PowerShell elő. Áttúrom a szervizeket, sehol semmi hasonló nevű. Hmmm. Már natívan remeg az izom a szemem alatt. Google -> hova rakták a szervizt? ki volt az, hadd öljem meg -> No para, a Hyper-V manager alkalmazás Action menü Start Service menüpontja a bűnös. Szaladok is, ééés? Hát persze, hogy nincs ilyen menüpont. Sehol!
PowerShell újra. Szervízek, semmi. Feature-ök között van egy sima Hyper-V nevű, de azt nem lehet elindítani, mert már fent van.?! WHAT? hát akkor egy kis PS hack után végre egy hibaüzenet, valami hexa kóddal, valami ilyesmi: Error message: 0x00160018. Yippee! Google -> ezt edd meg -> jaaa, hogy te Windows Phone-t akarsz futtatni a Windows 8-on, ami VMWare-ben fut? hát akkor ezt a fájlt írd át így.
Huhh. VM le, fájl szerkeszt, ment, VM újra, VS elindít, virtuális WP RUN, és IGEN! MEGVAN! Három havi szenvedés gyümölcse megérett. Végre tudok fejleszteni! Ez egy nagy nap! Hálát adok az égnek.
Hát ennyi volt az első rész. Már megvan a második rész első fejezete is, ne izguljatok nem maradtok izgalmak nélkül, csak még gyűjtögetek! :)
Köszönöm, hogy elolvastad, és bocsánat az agymenésért!
Kipróbáltuk: Sony Xperia Z Ultra
Appvasárnapot kéne írnom, de a helyzet az, hogy ehelyett egy készüléktesztbe oltott véleménycikket fogtok olvasni. Ráadásul vélhetően nem is vasárnap! Mai alanyunk a Sony Xperia Z Ultra, melyet a Sony Magyarország jóvoltából használhattam.
Nos: az Xperia Z Ultra egy phablet. Ez ugyebár az az eszköz, ami egyrészt semmire sem jó: 6,4", gyakorlatilag esélytelen, hogy bármelyik zsebedbe beférjen, kivéve persze azt az esetet, ha esetleg valami lábszárnyi méretű zsebbel rendelkező rappergatyában jársz, vagy bohóc vagy. (Van-e különbség ugyebár, de ezt meghagyjuk a Velvetnek.) Állva még éppenséggel belefér, viszont ha leülsz, fonák helyzetbe kerülsz egy félbetört telefon és a szervíz viszonylatában. Ráadásul tabletnek elvileg kicsi, 6,4" az nem 7", nem 8,9", és nem 10,1", azoknak az iPad usereknek tehát végleg kicsi, akiknek ugyan jó a szeme, de a hipsterszemüveget a közértben csak olvasódioptriával kapni és ezért nem látnak jól. (Nekem meg, ugye, a két szódásszifonnal...) Aztán meg: 1080p kijelzője van, ami köztudott, hogy manapság még akadni szokott, igaz?
Nos
Mielőtt továbbmegyünk, essünk túl a száraz tényeken: az Xperia Z Ultra egy bitang. Amit ma bele lehet pakolni, azt belepakolták:
- 4x2,2 GHz-es Qualcomm Snapdragon 800 proci, Adreno 330 GPU
- 2 GB RAM, 16 GB belső memória
- 6,4"-os, 1080x1920 pixel felbontású (344 ppi pixelsűrűségű) kijelző
- 8 Megapixeles kamera
- IP58 védettség (10 m-ig vízálló, porálló)
- FM rádió, GPS és GLONASS támogatás, NFC
- 3050 mAh akksi
És akkor menjünk tovább.

Azt hiszem kertelés nélkül kimondhatom, hogy míg a Sony Xperia SP az egyik legjobb telefon volt, amit 2013-ban volt szerencsém használni, az Xperia Z Ultra benne van a top 3-ban. Talán a top 2-ben is.
ORLY?
Sokat gondolkodam ám ezen, mert a 6,4" nyilván brutális méret. De gondolkodjuk kicsit.
A vas
A vas az igazából alu, meg üveg, és (lassan írom, olvassátok a blogomról) gyö-nyö-rű! Fehér meg üveg, nagyon lapos, bármilyen iPhone felhasználónak kicsordul a nyála utána. IP58-as védettsége is van, úgyhogy említett nyál akár az eszközre is csoroghat, bár az meg milyen gusztustalan már. Szóval szép.
A méret
Bringázni nem fogok úgy, hogy a zsebemben van, ez tény. Ám jelenleg minimum egy övtáskával járok (igen, hasitasi, de ígérem, csak bringán!), mert a Nexus 7-et tenni kell valamibe. Általában inkább hátizsákkal, mert abba belefér még egy powerup (csokira gondoljunk), meg egy notebook is. Hoppá mi? Az ember 2013-ban nemigen indul el csak egy telefonnal.
Nos, az Xperua Ultra Z mellett nincs szükség Nexus 7-re. A 6,4" majdnem 7", a gép simán lepipálja használhatóságban az öregecskedő Nexus 7-et. Egyrészt mert gyors, másrészt mert...
A képernyő
Ez a 1080p képernyő egy csoda. 344 ppi, tehát bőven retina, fényes, gyönyörű. Élmény nézni rajta bármit, szöveget, mozgóképet. És hogy a 1080p lassú? Nos, nem. A cucc egyszer sem akadt meg, egyáltalán nem, amíg használtam. Úgy tűnik, a világ felnőtt a 1080p eszközökhöz, és bár feltétlen szükséget még mindig nem látok rá, többé nem egyértelmű hátrány.
A sebesség meg az akku
Ha mindenképpen tudni akarod, a futtatott benchmarkokat erősen meguralta a Z Ultra, az 1080p-vel együtt. Dulván!


Tegyük hozzá azt is, hogy (Stamina mode bekapcsolása után) a Z Ultra 2-3 napig vígan elmuzsikált nálam, ezzel a brutál méretű képernyővel, ezzel a sebességgel, kompromisszumok nélkül, 3G-vel meg minden. 2-3 napig!


Az oprendszer, és ami nem tetszik
A Z Ultra Android 4.2.2-t kapott, a Sony már megszkott saját launcherével. A launcher még mintha kicsit rá is játszana a gyorsaságra, tényleg bitang gyors. És leírtam már korábban is, nekem a hozzányúlásnak ez a szintje tetszik, nem túl ripacs, nem próbálják meg megváltani a világot.
A billentyűzet szerintem titokban Swiftkey. Nagyon hasonlóan működik, ugyanúgy tanul a Twitter- vagy Facebook aktivitásodból, igaz, kapott egy setup képernyőt ami jobb, mint a Swiftkey-é. Utána viszont ugyanaz a hatékony prediktív és tanuló bevitel, szerettem, nem volt igényem másra. Külön figyelmesség a phablet felhasználók számára, hogy a billentyűzet layoutot beállíthatjuk jobb oldalra, így:

Egykezes gépelés phableten? Simán! Ez az a feature, amit a Swiftkey (egyébként pont így) most épített be.
Egy nagy hiányossága van, az, hogy a szoftverfrissítéshez számítógéphez kell csatlakoztatni az eszközt. Nos, nekem nincs olyan gépem, amire telepíthetnék ilyesmit, így nem is frissítettem - és ez száni, pont egy ilyen eszköznél kéne a felhasználót teljesen függetleníteni mindenféle archaikus megoldásoktól, mint pl. notebook vagy asztali számítógép.
És még egy kicsi: valahogy szemüveggel macera a telefonálás, folyton a szemüveg szárát baszkurálja az eszköz. Elképzelhető, hogy hosszútávon ez meglátszana a telefonon, mondjuk kis karcolás formájában.
Mi tehát az Xperia Z Ultra tipikus felhasználása?
Tegyük a szívünkre a kezünket, a telefonjainkon a telefonálás másod-, harmadrangú szempont lett. A használat 90+%-a nem beszélgetésről szól, hanem twitterezésről, esetleg chatelésről, böngészésről, tartalomfogyasztásról, játékról. Ezekre egy phablet jó. Telefonálásra történetesen kevésbé, de pl. én a telefonálásomat manapság egyre inkább headsettel intézem. A Sony mellékel is a Z mellé egy dokkolót, ha esetleg kétségeink lennének afelől, hogy a készülék alapfelhasználása vajon a fekvő kitámasztott mód. Az.
A Sony Xperia Z Ultra tipikus felhasználása tehát az, hogy urbánus csókaként magadnál hordasz egy eszközt, ami ötvözi magában a tablet és a telefon tulajdonságait, tudsz rajta beszélni, chatelni, gyönyörűszép, nagyon gyors, és ha esetleg rácsöpög az eső, akkor sem jössz zavarba. Gyönyörű eszköz, az egyetlen dolog ami érdekel, hogy ezek után az Xperia Z milyen lesz... Mert ez azért mégiscsak 6,4".
Galéria:
Egy kis problem
Van egy sony xperia mini pro készülékem.
Abban kérnék segítséget, hogy én a rendszerből véletlen kitöröltem egy mappát, és azóta sem indul be a telefon.
[system mappa]
A válaszokat előre is köszönöm!
Gyomlálok
Androidos történet maholnapról.
Időnként a Zember felülkerekedik önmagán, de legfőképp a telefonján, mert ez a kis dög szentül hiszi, hogy ő uralkodik a Gazdi felett, holott csupán barátságnak kellene lennie. (Vagy túl a barátságon?) Naszóval efféle helyzetben a Gazda kigyomlálja az elburjánzott növényzetet, vagyis szanál. Ami pedig marad, azzal hű barátságot ápol.
Így tettem jómagam is. Túlcsordult készülékem app-listáját minimálisra egyszerűsítettem, a memória és erőzabáló alkalmazások szinte teljes kukázásával. Nézzük, milyen újak jöttek, s mennyi hús maradt a csontokon.
Launcher
Ez volt az első aminek mennie kellett. Go Launcher!, daszvidányie! Nagy voltál az én öreg masinámon és lassú. Ráadásul úgy szlopálta az aksit, hogy az már igazán bosszantó volt. Helyette egy sokkal egészségesebb, kisebb, stabilabb keret jött a Zeam Launcher. (Mire jó az Android Portál? Mert itt akadtam rá!) A sok kis csicsabicsás állítgatást meghagyom a gyerekeknek. Célom egy stabil, gyors, kis erőforrásokat használó telefon, amit nem kell naponta töltögetni.
Képkezelők
Talán ezekből van a legtöbb, s biztosan nem véletlenül. Rengeteg félét használtam én is, aztán elegem lett a káoszból, s végül háromra redukáltam a kategória szereplőit.
Az első a QuicPick képnézegető.Oly sokfélét kipróbáltam, de a leggyorsabbnak, ideálisnak ez mutatkozott.
Szeretek fotózgatni. Na erre is kipróbáltam vagy tucatnyi alkalmazást, de mindig megállapítottam: a Vignette sokkal jobb. Akkor meg minek a többi? Ki velük! A Vignette alapból tartalmaz vagy 100 effektet, és akkor most csak a hasamra ütöttem. Gyors, és akár 5 megás képeket is készít, bár erre eddig nem volt szükség. Ez marad!
A harmadik egy képeffektező, manipuláló, a PicSay. Ebben a kategóriában is voltak próbálkozások, aztán szépen mindig visszatértem ehhez. Akkor meg mi a csudának a többi? A PicSay azt tartalmazza, amit összességében használok. Ez kb. 20 effekt. Ha többet akarok, akkor előveszem a fényképezőgépet és a windowsos FotoLine programot, de telefonon nem csinálok nagy fotós cécót. (Vagy cicót.)
Média
Filmet alig, de inkább nem nézek mobilon. Kissé perverzitásnak érzem a szem efféle gyötrését. A zene, az jöhet, viszont minőségben. Itt is voltak próbák, többféle film és hanglejátszók igyekeztek áttelelni a mobilomon, de kivágtam őket a nedves avarra. Csak egy maradt, a PlayerPro. Tudom, hogy sokan a Powerampot majmolják, de nekem az állandóan csak akadozott. Ráadásul a PlayerPro lejátssza az összes film fájlomat is (ami nincs sok), így ismét killerkedtem az appok között.
Fájlkezelő
Azért az nem feledhető, hogy az Android egy operációs rendszer, nem árt bele egy normális fájlkezelő. Itt is csak egy maradt Solid Explorer. Gyors, pontos és könnyű kezelhetőség. Több, jobb nem is kellhet. Marad!
Net és levelezés
Néha netezek a mobilon. Akkor erre a gyors Maxthon böngészőt használom. Volt mellette rakásra más, végül mindegyik cserbenhagyott, csak ez nem. Ráadásul ingyenes.
A levelezés már inkább gyakori tevékenységem mobilon. A beégetett G-Mail állandóan kicseszett velem, így néhány vargabetű után leváltottam a Kaiten Mail appra. Ami jó, az jó. S ez jó. Nálam csak ez jó.
Iroda
Rá kellett jönnöm, hogy okostelefon ide, okostelefon oda, számomra több oldalas dokumentumok létrehozására alkalmatlan. Így marad a jegyzetelgetős megoldás. Ebben is csak egy maradhatott az Orange Diary, mely együttműködve a Google Drive alkalmazással már teljesen kielégítő. Hiszen a jegyzet az Orangeban készül, aztán felküldöm kidolgozásra, s ha asztali gép elé kerülök - végleges formába öntöm. A telefonon a SwiftKey billentyűzetet használom.
Naptár
Ebben is nehezen találtam meg a megfelelőt. Az ok elsősorban az apró méretű betűk, idétlen formátumok voltak. Végül száműztem a sokfélét és egy újabbra váltottam. A DigiCal naptár már teljesen rendben van. Gyors, pontos, egyszerű - így nagyszerű. Erre a készülékre nem hinném, hogy találnék jobbat, így biztosan ez marad.
Speed
Az Android se a tökély csúcsa. Időnként belefárad önmagába, így nem árt megküldeni egy kis gyorsítóval. Ehhez alapvetően két alkalmazást használok. Super Optimize az egyik, és az Advanced Task Manager a másik. A használatuk nyomán pozitívabb az élmény, az már tuti.
Puceráj
Már a kezdetek óta használom, s nekem semmi bajom vele. Takarít, lement, satöbbi. Az Android Assistant volt és marad.
A beleégetett cucc mellett ennyi maradt a tokon belül. A Clean Master maradása kétséges volt, mert az utóbbi időben mintha semmit sem csinált volna, végül - kuka. Helyette próbaképp majd felkerül az App Cache Cleaner.
Végeredményként az utóbbi egy hétben pozitív elmozdulást tapasztaltam.
- A telefon hamarabb bekapcsol.
- Normál használat mellett csupán két naponta igényel töltést.
- A működése felgyorsult, nincs akadás, fagyás (eddig)
A célomat elértem, végre egy újra használható barát lapul a zsebemben. Andrjusa, moj drug!